Tag: бпц

Седница на Синодот на МПЦ-ОА

Синодот на Македонската православна црква - Охридска архипиекопија денеска ќе одржи седница.Портпаролот на Синодот, г. Тимотеј денеска за МИА изјави дека на седницата ќе...

Заев: Одлуката на БПЦ исклучително позитивна

Премиерот Зоран Заев ја поздрави одлуката на Бугарската православна црква да го води и помага целиот процес за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква...

Бугарската православна црква ќе биде мајка црква на МПЦ

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква–Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), изрази благодарност до бугарскиот патријарх Нефит и до членовите на Светиот архиерејски синод на Бугарската православна...

Бугарските аналитичари сметаат дека БПЦ треба да го прифати барањето...

Бугарската православна црква треба да ја искористи историската шанса и да стане мајка црква на Македонската православна црква, коментираат дел од аналитичарите во Бугарија...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот