Tag: бракови

Швајцарија ги легализираше истополовите бракови

Швајцарците на вчерашниот референдум ги легализираа истополовите бракови и им дадоа право на хомосексуалните сопружници да посвојуваат деца.За легализацијата гласале речиси две третини од...

Експерти: Поради коронавирусот ќе се намали бројот на браковите и популацијата,...

Психолошките последици од пандемијата на коронавирусот ќе влијаат на луѓето на начин што ќе се родат помалку деца во блиска иднина и луѓето ќе...

Во Австрија уапсени организатори на лажни бракови за граѓани од Балканот

По долга истрага, австриската полиција разби организирана група, предводена од српски државјанин, која посредувала во склучување на измислени бракови за граѓани од Балканот, кои...

Чехинки склучуваат лажни бракови за 10.000 евра

Во Чешка минатата година се регистрирани се поголем број лажни бракови на Чехинки, наведува Чешката централа за борба против организиран криминал во годишниот извештај.Според...

За три месеци починале 67 доенчиња

Во Македонија во првиот квартал годинава се евидентирани 5.340 живородени деца, што во однос на истиот квартал лани претставува намалување за 3,6 проценти, објави...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот