Tag: брегу

Брегу: Северна Македонија прва ја спроведе „Гаранцијата за млади“

Северна Македонија е пример како може да се помогне да се намали невработеноста на младите на Западен Балкан, спроведувајќи ја прва програмата „Гаранција за...

Димитров-Брегу: За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска имаше средба со Генералната секретарка на Советот за регионална соработка (РСС), Мајлинда Брегу...

Брегу: Одложувањето пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија е ризик

Европската унија секогаш ќе биде недовршена работа без Западен Балкан, а цената на стагнацијата и натамошно одложување на пристапни преговори со Албанија и Северна...

Брегу: ЕУ никогаш нема да биде комплетна без Западен Балкан

Европската унија никогаш нема да биде компелтна без Западен Балкан“, но мора да ја замени „геополитиката“ со вистинска геополитика, рече генералната секретарка на Регионалниот...

Македонија и земјите од Западен Балкан посветени на меѓусебната соработка и...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Мајлинда Брегу, новоименуваната Генерална секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС), извршно...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот