Tag: бугарија

Османи: Доколку Владата одлучи да го одобри пакетот, може веднаш да...

Доколку Владата донесе одлука после консултативниот процес дека го одобрува пакетот, тогаш јас можам веднаш да организирам средба на меѓувладината комисија со Република Бугарија...

Борисов повика Бугарија да го финализира францускиот предлог за Република Северна...

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен лидер на ГЕРБ денеска посака успех во финализирањето на францускиот предлог за решавање на спорните прашања меѓу Бугарија...

Панајотов: Во интерес на САД е да нема проблеми меѓу Бугарија...

Новиот бугарски амбасадор во Соединетите Американски Држави, Георги Панајотов, кој беше вршител на должноста министер за одбрана во двете влади, минатата година, му ги...

Песков: Кандидатските статуси на Украина и Молдавија се внатрешна работа на...

Одлуката на Украина и на Молдавија да им се додели кандидатски статус за влез во Европската Унија, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ја нарече...

Рама му одговори на бугарското МНР: Или тргнете го ветото или...

Албанскиот премиер Еди Рама реагираше веднаш откако бугарското Министерство за надворешни работи побара од премиерот Еди Рама да зборува на соодветен јазик на политичар...

Ќучук: Бугарија станува проблематична земја која го попречува развојот на ЕУ

Бугарија станува проблематична земја која ги попречува развојните процеси на ЕУ. Нашето место не треба да е меѓу попречувачите, туку во развојниот простор –...

Најавен француски предлог за ветото, Скопје и Софија бараат гаранции од...

Во пресрет на јунскиот Самит на ЕУ се очекува официјално да биде испратен до бугарската Влада францускиот предлог за отстранување на ветото наметнато од...

Абрахам: Шолц мора силно да ја притисне Бугарија

Веродостојноста на процесот на проширување на ЕУ и мотивацијата на Западниот Балкан за такво нешто може да се вратат со почетокот на пристапните преговори...

Автобуската несреќа на „Беса Транс“ и пожарот во тетовската модуларна болница...

Информацијата за автобуската несреќа на превозната компанија „Беса Транс“ што се случи во Република Бугарија, како и Информацијата за состојбите и преземените активности во...

Хрватска, Бугарија и Романија во „Шенген“?

Европската комисија го повтори својот повик Хрватска, Бугарија и Романија да бидат примени во Шенген зоната, бидејќи ги исполнуваат сите критериуми.Комисијата минатата недела го...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот