Tag: бугари

Радев: Менувањето на уставот на Северна Македонија е решение за спорот...

Претседателот на Бугарија Румен Радев за време на престојот во Брисел за европското електронско издание Еуроактив изјави дека Република Северна Македонија мора да го...

Димитров: Во Стразбур нема пресуди против нас за дискриминација на Бугари,...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска го повтори ставот дека бугарското вето за нашиот почеток на преговори со Европската Унија, всушност не...

Османи: Бугарите во Северна Македонија да се чувствуваат како слободни граѓани...

– Министерот за надворешни работи Бујар Османи синоќа во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 изјави дека Бугарите во земјава треба да се чувствуваат како...

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Според последните податоци на Евростат, Бугарија е најсиромашна држава во Европската унија, а по неа следува Хрватска.Податоците на Евростат покажуваат дека девет земји-членки се...

Анкета: 51,1 отсто од Бугарите го поддржуваат влезот во ЕУ, но...

Мнозинството бугарски граѓани даваат поддршка за влезот на Северна Македонија во Европската унија, но доколку земјава го спроведе Договорот за добрососедство со Бугарија, покажуваат...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот