Tag: бугарско вето

Македонија бара решение за симнување на бугарското вето

„Реафирмирана е силната американска поддршка, како и поддршката од повеќе европски центри за почеток на пристапните преговори на С Македонија со ЕУ по продолжената...

Бугарското вето опасно за регионалното помирување, Владата нема да преговара за...

Еден ден по бугарското вето за официјален почеток на преговорите на земјава со ЕУ, лавина реакции во регионот и пошироко.Реакција стигна и од Европскиот...

Иван Крастев: Бугарското вето за преговорите на С. Македонија би било...

Бугарскиот политички аналитичар Иван Крастев не очекува Бугарија да го блокира почетокот на преговорите на Северна Македонија со ЕУ„Не очекувам дека Бугарија ќе ги...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот