Tag: бура

Силно невреме во Германија: Хаос во Хамбург, вонредна состојба во Берлин

Бурата „Иленија“ во текот на ноќта ја погоди Германија, особено северните и источните делови, а зад себе остави паднати дрвја, уништени покриви на куќи......

Снежна бура ја погоди северна Европа

Силна зимска бура го погоди северниот дел на европскиот континент за време на викендот, при што загинаа најмалку четири лица. Бурата „Малик“ донесе силни...

Во разорна бура на Филипини загинаа 100 луѓе

Најмалку 49 лица загинаа во средишната филипинска провинција Бохол, откако силната бура „Раи“ ја погоди таа островска држава, соопшти гувернерот на локалната провинција, Артур...

Силно невреме ги зафати Хаваите

Бура проследена со силен ветер и екстремно обилен дожд ги потопи денеска патиштата и го оштети далекуводите ширум Хаваи, а официјални лица предупредуваат на...

Снежната бура ги зароби во ИКЕА: „Вечеравме, игравме игри и спиевме...

Шест купувачи и околу 20 вработени во стоковната куќа „ИКЕА“ во Данска, завршиле на неочекувана „пижама парти“, кога поради силна снежна бура останале заробени...

Невреме во Канада: Проработи свлечиште, има загинати и исчезнати

Тело на жена е извлечено од едно свлечиште предизвикано од исклучително силни врнежи во канадската провинција Британска Колумбија на брегот на Тихиот океан, а...

Силна бура стигнува на југот на Италија, се затвараат училишта, паркови…

Заради претстојното невреме училиштата ширум јужна Италија се затвараат како дел од меркитеза претпазливост кои стапија на сила во средата. Градоначалникот на Наполи, Гаетано Манфреди,...

Невреме ширум Европа: Во Полска настрадаа четири лица

Силна бура зафати вчера повеќе делови на Европа, а во Полска четири лица го загубија животот. Според известувањата на полските медиуми, најтешко погодено подрачје...

Силни песочни бури го погодија Бразил, загинаа шест луѓе

Најмалку шест лица го загубија животот во Бразил, во силните песочни бури кои овие денови го погодија југоистокот на земјата, а тој природен феномен...

Разорен ураган ја погоди Куба, во опасност и Луизијана

Ураганот Ида ја погоди денеска Куба, а се заканува со разорна сила во текот на викендов да ја погоди и сојузната американска држава Луизијана...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот