Tag: Бучковски

Бучковски: Подготвени сме за целосна имплементација на Договорот за добрососедство

Северна Македонија е подготвена целосно да го имплементира Договорот за добрососедство, изјави денеска специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, Владо Бучковски по средбата...

Бучковски во Софија на средби со Борисов, Захариева, Каракачанов и Радев

Специјалниот пратеник на Владата за решавање на недоразбирањата со Софија, Владо Бучковски, денеска ја започнува својата прва официјална посета на Бугарија.Од бугарското МНР соопштија...

Бучковски убеден дека ќе се најде решение со Бугарија

– Специјалниот претставник на Владата за Бугарија Владо Бучковски изјави дека е убеден оти Скопје и Софија ќе најдат решение за недоразбирањата и ќе...

Средба Османи-Бучковски: Со заеднички напори да се изнајде решение кое ќе...

Наша намера е да се посветиме на имплементација на Договорот со Бугарија преку назначување специјален претставник и со заеднички напори да изнајдеме решение кое...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот