Tag: вакцинирани

Шолц сака 80 отсто од луѓето во Германија да бидат вакцинирани...

Германскиот сојузен канцелар Олаф Шолц сака 80 отсто од луѓето во Германија да бидат вакцинирани до 7 јануари, јави ДПА.Според портпаролот на кабинетот, Штефен...

СЗО: Со ова темпо, целта од 70 отсто вакцинирани Африка ќе...

Африка ќе успее да вакцинира 70 проценти од своето население дури до август 2024 година, покажуваат предвидувањата на Светската здравствена организација, која повторно побара...

Нов Зеланд на 30 април се отвара за странци

Границите на Нов Зеланд ќе бидат и понатаму затворени за многу луѓе во следните пет месеци, објави владата при претставувањето на внимателната стратегија за...

Од денеска влез во угостителски објекти само со примени две дози...

Министерството за здравство вчера информираше дека од денеска за влез во угостителските објекти, е потребно да имате сертификат потврда за извршена имунизација (вакцинација) од...

Ревакцинирани 35 проценти од граѓаните, трета доза примиле над 5.000

Продолжува вакцинација на населението против Ковид-19. Последните податоци што ги објави Министерството за здравство покажуваат дека заклучно со 21 месецов во државава се вакцинирани...

Над 73 отсто од студентите во Грција примиле барем една доза...

Над 73 отсто од студентите се вакцинирани со барем една доза или прележале, членовите на академско-истражувачкиот кадар и администрацијата над 87 проценти се вакцинирани...

Досега вакцинирани 733.226 граѓани, вчера аплицирани 12.022 вакцини

„Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен,...

Над 440 илјади граѓани примиле вакцина, две дози речиси 260 илјади

Во државата досега се аплицирани 700 193 дози вакцини. Заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 440 299 граѓани, а ревакцинирани 259 894. Вакцинацијата се...

Активни 416 случаи со Ковид-19, вакцинирани 274.710 граѓани

Активни со Ковид-19 се 416 случаи во државава, од кои 158 се во Скопје. Според вчера објавените податоци на Институтот за јавно здравје, од...

МЗ: Вчера се вакцинирале 9.142 граѓани

– На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 249.187 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.755 граѓани, а вчера вкупно...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот