Tag: Везув

Пронајдени сочувани неврони на жртва на Везув од пред 2.000 години

– Италијанските археолози, откриле совршено сочувани неврони на една од жртвите на ерупцијата на вулканот Везув, што се случила во 79 година од Нашата...

Етна исфрли необични облици на чад

Најопасниот европски вулкан еруптираше најсилно во последните триесет години.Видеото снимено само половина час пред ерупцијата забележа необичен облак од чад, редок феномен кој се...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот