Tag: велигденски празници

Нови рестриктивни мерки за велигденските празници

Постојните мерки за ограничување на движењето и другите рестрикции и мерки за примена на личната заштита за спречување на ширењето на КОВИД-19 истекуваат утре,...

Спасовски: За Велигденските празници да покажеме одговорност

Премиерот Оливер Спасовски попладнево, преку видео обраќање, соопшти дека од денеска е во домашна изолација.Од својот дом ќе ги извршува работните обврски, а Владата,...

Спасовски: Владата не отстапува од мерките за Велигденскте празници, со тоа...

– Владата не отстапува ниту педа од одлуките и мерките кои се однесуваат на забраната за движење и за време на Велиденските празници, а...

Денеска е Велики четврток – почнуваат велигденските празнувања

Со вечерната богослужба на Велјасреда завршуваат великопосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велјасреда во богослужбените текстови...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот