Tag: венецијанска комисија

Маричиќ-Менгини: Новиот Закон за потекло на имот на мислење до Венецијанската...

Министерот за правда Бојан Маричиќ во рамките на работната посета на Стразбур, имаше средба со првите луѓе на Венецијанската комисија.На состанокот со секретарката на...

Османи: Сите забелешки на Венецијанската комисија да ги имплементираме во акциските...

„Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес...

Ќе се ревидира Законот за јазици, власта ќе го почитува мислењето...

Власта ќе ги испочитува укажувањата на Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците. Ќе се даде конкретно ревидирање од надлежното Министерство за правда,...

Мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазиците е одложено

Мислењето за Законот за употребата на јазиците во Република Северна Македонија на Венецијанска комисија е одложено, информира прес-службата на Комисијата, јавува дописникот на МИА...

Министерството за правда не го коментира мислењето на Венецијанската комисија сè...

Министерството за правда нема да го коментира мислењето на експертите на Венецијанската комисија за Законот за јазиците сè до неговото усвојување од комисијата кога...

Ќе се почитуваат препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Постои начелно договор меѓу политичките партии да се почитуваат препораките од Венецијанската комисија во однос на Законот за употреба на јазиците, чии претставници на...

Венецијанската комисија даде позитивно мислење за Законот за Судскиот совет

Венецијанската комисија ги поздравува постојаните напори на властите на Северна Македонија да ги донесат правилата со кои се регулира судскиот систем во согласност со...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот