Tag: Венеција

Силна бура стигнува на југот на Италија, се затвараат училишта, паркови…

Заради претстојното невреме училиштата ширум јужна Италија се затвараат како дел од меркитеза претпазливост кои стапија на сила во средата. Градоначалникот на Наполи, Гаетано Манфреди,...

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи, според распоредот, на почетокот на септември, имајќи предвид дека ширењето на новиот коронавирус во Италија забавува, изјави...

Градоначалникот на Венеција со срдечен апел до туристите да се вратат...

Градоначалникот на Венеција Луиџи Бруњаро упати сензационална молба до туристите денес да се вратат во градот, штом се укинат ограничувањата за пандемијата од новиот...

Со летот од Венеција вратени 152 македонски граѓани

Со организираниот лет за репатријација на македонските граѓани затекнати во Италија, денеска се вратени 152 македонски државјани.Како што информираат од Министерството за надворешни работи,...

Почеток на Kарневалот на Венеција

Прочуениот Карневал во Венеција, денеска е отворен со темата „игра, љубов и лудории”, само неколку месеци по катастрофалните поплави што го погодија овој италијански...

Венеција погодена од плима од 1,5 метри

Големи делови на Венеција се под вода денеска поради високата плима од 1,5 метри, ниво што поплави 70 проценти од историскиот центар на градот.Највисокото...

Венеција: Милиони евра за реставрација на базиликата Свети Марко по поплавата

За познатата базилика Свети Марко во Венеција ќе бидат потребни милиони евра за реставрација, откако неделава беше поплавена по шести пат во 1.200 години,...

Во поплавите во Венеција оштетена стара византиска базилика

„Една од најстарите цркви на Венеција, византиската базилика Санта Марија Асунта, основана во 639 година, е една од 60-те цркви кои се оштетени во...

Состојбата во Венеција полека се нормализира

Венеција се враќа во нормала, откако поради плимата беше поплавена трипати во една седмица. Според метеоролошките прогнози нивото на водата се спушта, а денеска...

Венеција повторно под вода

Плоштадот Свети Марко во Венеција денеска повторно е поплавен и затворен за јавност, откако градот го погоди плима висока 150 сантиметри што е трето...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот