Tag: „Лансет“

Лансет: Британската варијанта не предизвикува потешки форми на Ковид-19

Во научното списание „Лансет“ објавена е студија за многу заразна варијанта на коронавирус, создадена во Велика Британија, т.н. британски сој. Иако експертите досега тврдеа...

Лансет: Ефикасноста на „Спутник v“ е потврдена со 91,6 проценти

Ефикасноста на руската вакцина „Спутник V“ во спречувањето на зараза со коронавирусот е 91,6 проценти, покажува прегледот на резултатите од третата, доцна фаза на...

„Лансет“: Светот е соочен со синдемија, а не пандемија

Лоша исхрана, загадување и други извори на хронични заболувања, што се случуваат веќе 30 години, а дополнително и новиот коронавирус – сето тоа создаде...

Во Бразил родено првото бебе по пресадување матка од починат донатор

Во Бразил е родено првото бебе по пресадување матка од починат донатор, објави медицинското научно списание „Лансет“.Во Бразил е родено првото бебе по пресадување матка...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот