Tag: храна

Фестивал на храна и вино во Струмица во рамки на Отворен...

Владата на 7 септември, во рамки на иницијативата Отворен Балкан, ќе организира регионален Фестивал на храна и вино во Струмица. Фестивалот ќе биде продолжение...

Подготвен „Национален план“ за стабилно снабдување со храна од домашни извори...

Пред почетокот на заедничкиот самит на храна и вино што во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“ ќе се одржи во Белград од 1 до...

Отплови првиот брод со хуманитарна прехранбена помош за Африка од Украина

Бродот „Brave Commander“ го напушти украинското пристаниште Пивдени, со првиот товар со хуманитарна прехранбена помош за Африка од Украина од руската инвазија. Украинскиот извоз на...

Трошоците на живот во јули со раст од 1,9 проценти на...

Трошоците на живот во јули во однос на јуни годинава во државава се зголемени за 1,9 проценти, а цените на мало за 2,5 проценти....

Храна ќе има, не се очекуваат проблеми со увозот, можни нови...

Кризата со храната во светски рамки станува се поактуелна. Состојбата е загрижувачка, а последиците, велат експертите, допрва ќе се чувствуваат. Руско-украинскиот конфликт дополнително го...

Путин не е главниот виновник за поскапувањето на храната

Еден од аспектите на војната во Украина е употребата на храната како оружје. САД, ЕУ и Украина ја обвинуваат Русија заради нејзината инвазија е...

Драматично во Германија, ова не се случило во последниот половина век

Силното поскапување на енергенсите и храната во мај ја донесе инфлацијата во Германија на најголема брзина во последниот речиси половина век. На повидок нема...

„Нестле“ испраќа 1,5 милиони кутии бебешко млеко во САД

Швајцарската прехранбена компанија „Нестле“ им обезбеди на Соединетите Американски Држави 1,5 милиони кутии со храна, адаптирано млеко за доенчиња, за да го ублажи недостигот,...

Храната со повисоки цени, зејтинот поскап за околу 20 денари

Маслото за јадење, брашното, шеќерот, лебот и јајцата од денеска се продаваат по нова, зголемена цена откако престанаа да важат антикризните мерки што беа...

Од денеска не важат антикризните мерки, ДДВ за храна се враќа...

Од денеска престануваат да важат дел од антикризните мерки што Владата ги воведе во март со цел ублажување на последиците од енергетската криза и...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот