Tag: хрвати

Одбележување на Светскиот ден на ромскиот јазик

Во Македонија денеска се одбележува Светскиот ден на ромскиот јазик.Како што најави кабинетот на министерот без ресор Самка Ибраимовски, на настанот ќе се обратат премиерот...

Срби и Хрвати во Вуковар играа фудбал за болно момче

Фудбалерите на вуковарските клубови ХНК Вуковар ’91, кој има префикс хрватски и Вутекс Слога, кој има назив српски, одиграа хуманитарен натпревар за помош на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот