Tag: хронични болести

Бобинките штитат од хронични болести и се корисни за здравјето на...

На сите понекогаш ни се случува да заборавиме нечие име, или пак – каде сме ги оставиле клучевите од дома… Но, ваквите „дупки во...

Од починатите 193 пациенти со Ковид-19, 76 отсто имале хронични болести,...

Согласно податоците од историјата на болеста, огромен процент од починатите од коронавирус се пациенти кои имаат претходни хронични заболувања.Според денешната статистика, од 193 починати...

Дефинирана листа со хронични болести за ослободување од работа поради коронавирусот

„Лицата со хронични респираторни заболувања, тешки кардиоваскуларни, со малигни заболувања, со дијабетес тип 1, други имунокомпромотирачки состојби, како и бремените жени, треба да бидат...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот