Tag: Хуавеи

Канада го забрани достапот на „Хуавеј” до 5Г мрежите

Владата на канадскиот премиер Џастин Трудо одлучи да го забрани пристапот на кинеската меѓународна корпорација „Хуавеј технолоџис” – најголемиот светски производител на комуникациска опрема,...

Хуавеи пријави минимален раст на приходите за првиот квартал

Хуавеи ги објави своите финансиски резултати од првиот квартал, при што компанијата објави пораст од 1,4 отсто на годишно ниво на 182,2 милијарди јуани...

„Гугл“ и „Хуавеј“ прекинуваат со соработка

„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина.Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер,...

Хуавеи објави рекордни преднарачки за Мејт 20 Про во Западна Европа

Продажбата на Хуавеи Мејт Про 20 во земјите од Западна Европа започна пред десет дена и по се изгледа за уредот има голем интерес.Компанијата...

Американската војска забрани употреба на телефони Хуавеи и ЗТЕ

Војниците во американските воени бази повеќе нема да можат повеќе да купуваат телефони на кинеските марки Хуавеи и ЗТЕ  бидејќи тие претставуваат недозволива опасност...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот