Tag: хунта

Хјуман рајтс воч: Егзекуциите извршени од хунтата во Мјанмар се крајно...

Егзекуцијата на мјанмарската хунта на четворица затвореници, вклучително и поранешен пратеник од продемократската партија на Аунг Сан Су Чи, се „крајно суров чин“, реагираше...

Мјанмар од затвор ќе пушти илјадници политички затвореници

Мјанмар ќе ослободи од затвор повеќе од 5.636 луѓе уапсени и осудени заради учество во протести против владеачката хунта, објави државната телевизија преку која...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот