Tag: цензура

„Инстаграм„ и „Јутјуб“ цензурираат руски медиуми

Руската служба за надзор во сферата на комуникацијата, информатичките технологии и медиуми (Роскомнадзор) бележи редовна цензура на администраторите на видео-платформата „Јутјуб“ против содржините кои...

Елтон Џон и Парамаунт: Рускиот дистрибутер го цензурира филмот Рокетмен

Познатиот музичар Елтон Џон и авторите на биографскиот филм за него ја критикуваа одлукатата на рускиот дистрибутер на филмот „Рокетмен“ да цензурира некои сцени.Џон...

Кежаровски: Во времето на ВМРО-ДПМНЕ гласот на новинарите беше стишуван, јас...

По повод Меѓународниот ден на слободата на медиумите, новинарот Томислав Кежаровски, преку видео обраќање потсетува на важноста од слободното изразување на новинарите и медиумите.Тој...

Протест на новинарите: Насилството, заканите и притисоците мора да запрат

Новинари денеска протестираа пред Владата поради заканите против претседателот на ЗНМ, Насер Селмани од страна на висок партиски функционер на коалицискиот партнер во Владата...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот