Tag: цензус

ДИК: До 17 часот гласале 38,23% – потребниот цензус ќе се...

На два часа до затворањето на избирачките места, поточно до 17 часот, на гласање излегле 665.985 граѓани, или 38,23 % од избирачите.Најголема излезеност има...

Јонкер: Ценсузот е важен за изборите да бидат валидни

Од ОБСЕ сме свесни за цензусот од 40 отсто што треба да се исполни за овие избори да бидат валидни. За таа цел ОДИХР...

Во вториот круг победник оној кој ќе освои повеќе гласови, доколку...

Денеска се одржува вториот круг од претседателските избори.Право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу двајцата кандидати Гордана Силјановска-Давкова и Стево...

За избор на претседател в недела треба да гласаат најмалку 723.253...

Во недела на 5 мај ќе се одржи вториот круг од претседателските избори.Право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу двајцата...

Заев убеден дека ќе има цензус и дека Пендаровски ќе биде...

Премиерот Зоран Заев е убеден дека граѓаните на 5 мај ќе го изберат Стево Пендаровски за претседател на државата. Но, ако тоа не се...

Две опции на располагање ако не се постигне потребниот цензус на...

Доколку не биде постигнат потребниот цензус за избор на претседател на претстојните избори постојат две можности – шефот на државата да се избира непосредно...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот