Tag: цук

ЦУК: Нема активни пожари, 12 изгаснати во изминатото деноноќие

Нема активни пожари во земјава, а 12 се изгаснати во изминатото деноноќие, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК).Изгаснати се два пожара во општина...

ЦУК го претстави системот НИКС со кој се дигитализира следењето на...

Центарот за управување со кризи на денешната прес-конфернеција го претстави системот НИКС (Следна генерација на систем за командување), што претставува посебен систем за командување...

ЦУК со укажување за превентивни мерки заради најавите за невреме

Центарот за управување со кризи (ЦУК) упати укажување и апел за превентивни мерки заради најавите за невреме и поројни врнежи, силен ветер, грмежи и...

Кумановското обвинителство ја отфрли кривичната пријава против градоначалникот и раководителот на...

Јавното обвинителство соопшти дека по сеопфатно проучување на наводите во кривичната пријава поднесена од СВР-Куманово против градоначалникот на Куманово и раководителот на кумановскиот Центар...

ЦУК: Пожарите во кризните региони во Македонија се локализирани

Пожарите во кризниот и другите региони во Македонија се локализирани и под контрола, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот