Tag: часови

МОН бара исплата на прекувремените часови на наставниците

„Работата и посветеноста на наставниците треба да се вреднува и почитува, посебно во услови на пандемија кога сите заеднички вложивме максимални напори да имаме...

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

Ноќните часови за жителите на Скопје се ризични за излегување надвор поради загадениот воздух кој го регистрираат мерните станици на Министерството за животна средина.Но,...

МОН: Се одржуваат првите часови и со физичко присуство и преку...

Официјално започна новата учебна година. Во 600 училишта во државата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите е достапно учење на далечина,...

Адеми: Онлајн-настава има во сите училишта, размислуваме за ваучери за интернет...

Информациите од терен за онлајн-наставата се доста охрабрувачки. Досега не сме примиле информација дека во некое училиште воопшто не се организира онлајн-настава. Има одредени...

Дескоска: Измените на Законот за основно образование ставени пред очите на...

Нема повеќе учење во сабота, нема повеќе пренатрупани одделенија, часовите за основните се ограничуваат според возраста, неработни денови за наставниците за време на зимскиот...

Денеска времето претежно облачно со слаб до умерен ветер

Денеска времето претежно ќе облачно со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Преку ноќта ќе има локални врнежи од дожд, на планините снег.Максималната...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот