Tag: чествување

Пендаровски и Радев на заедничко чествување на Свети Кирил и Методиј

Со посетата на базиликата „Санта Марија Маџоре“, претседателите на  Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев денеска заеднички ќе им оддадат почит на...

Чествување за Блаже Конески во Небрегово: Македонскиот јазик има вековна генеза...

Во пресрет на 99-годишнината од раѓањето на великанот Блаже Консеки, претставници од Владата, од Советот за македонски јазик, од Институтот за македонски јазик од...

Заев: Со чествувањето на Денот на албанската азбука се потврдува определбата...

Денот на создавањето на албанската азбука има голема важност за сите Албанци и овој датум се смета за еден од клучните настани во историјата...

Во Гевгелија почна чествувањето на Спасовден

Тридневната културна програма по повод прославата на заштитникот на Гевгелија „Свети Спас“ која годинава поради пандемијата на коронавирусот се одвива онлајн, почна синоќа со...

Заедно со Бугарија ќе ги чествуваме Св. Кирил и Методиј, Св....

На предлог на Министерството за надворешни работи, Владата на денешната седница ја усвои Информацијата за првиот состанок на меѓувладината комисија меѓу Република Северна Македонија...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот