Tag: членки

Педесет и осум членки на ОН бараат итен прекин на војната...

По седницата на Советот за безбедност на ОН одржана синоќа, по повод шест месеци од почетокот на војната во Украина и Денот на независноста...

Најмалку шест земји на ЕУ до сега се изјаснија против предлогот...

Во средата Европската Комисија (ЕК) на маса стави предлог кој има за цел да ги присили земјите членки да ја намалат потрошувачката на гас...

Петровска со амбасадорите на земјите членки на НАТО: Најголемата сила на...

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, денеска имаше работен состанок со амбасадорите и одбранбените аташеи на земјите членки на НАТО и земјите поканети за членство...

Земјите-членки на НАТО ги потпишаа пристапни протоколи за Шведска и Финска

Триесет сојузници на НАТО денеска го потпишаа пристапните протокол за Финска и Шведска со што е овозможено тие да и се придружат на Алијансата...

Столтенберг: Русија е директна закана за безбедноста на членките на НАТО

Русија претставува „директна закана“ за безбедноста на земјите на НАТО кои се собраа на самитот во Мадрид, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс...

Членките на ЕУ денеска ќе се обидат да го усвојат шестиот...

Амбасадорите на ЕУ денеска повторно ќе се сретнат, откако не успеаја конечно да дадат зелено светло за шестиот пакет санкции договорен од лидерите на...

Слаби шансите за преговори со ЕУ денеска, земјите членки во клинч

Министрите за европски прашања се состануваат денеска во рамки на декемврискиот Совет за општи работи на ЕУ на кој Северна Македонија се надева да...

Конкурс за стипендии за студиски престој во земјите членки на CEEPUS-Програмата

Централноевропска програма за размена во областа на  универзитетските студии – CEEPUS (Central European  Exchange Program for University Studies) објави Конкурс за стипендии за студиски престој во...

Захариева: Подготвени сме да најдеме решение и да бидеме вистински членки...

За Бугарија повеќе не се доволни само зборови, тука сака дела. Подготвени сме да работиме, да најдеме решение за надминување на оваа акумулирана недоверба...

Лајен: Сите земји-членки на ЕУ во исто време ќе ја добијат...

Претседателката на Европска комисија Урсула фон дер Лајан синоќа изјави дека сите земји-членки на Европска Унија ќе добијат вакцини против Ковид-19 во исто време...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот