Tag: шолц

Анкета: околу две третини од Германците се незадоволни од канцеларот Шолц

Околу две третини од Германците се незадоволни од работата на канцеларот Олаф Шолц и неговата влада, што е најмногу од почетокот на мандатот, покажува...

Шолц е убеден дека Германија успешно ќе се справи со гасната...

Германскиот канцелар Олаф Шолц е убеден дека неговата земја успешно ќе ја надмине кризата со природен гас, јави ДПА.„Ние донесовме одлуки на самиот почеток...

Шолц: Нема укинување на санкциите против Русија за диктиран мир

ЕУ нема да ги повлече санкциите воведени кон Русија поради нејзината агресија врз Украина, доколку Москва и Киев потпишат мировен договор под руски услови,...

(ВИДЕО) Пендаровски – Шолц: Северна Македонија е силно посветена на политиката...

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба со Канцеларот на Сојузна...

Шолц: НАТО ќе испраќа оружје во Украина сè додека тоа е...

Добро е што земјите што се тука, но и многу други, и помагаат на Украина да се одбрани со тоа што и даваат финансиска...

Макрон, Шолц и Драги пристигнаа во посета на Киев

Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги пристигнаа во четвртокот наутро во Киев, во историска заедничка посета на...

Абрахам: Шолц мора силно да ја притисне Бугарија

Веродостојноста на процесот на проширување на ЕУ и мотивацијата на Западниот Балкан за такво нешто може да се вратат со почетокот на пристапните преговори...

Шолц в сабота во Скопје

На 11 јуни 2022 година (сабота) претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ќе го пречека канцеларот на Сојузна Република Германија Олаф...

Макрон планира да се сретне со Шолц на 9 мај во...

Францускиот претседател Емануел Макрон планира да го посети Берлин на 9 мај, каде ќе се сретне со германскиот канцелар Олаф Шолц, соопшти Елисејската палата.„Првото...

Шолц повторно ја отфрли можноста за интервенција на НАТО во Украина

Германија – Германскиот канцелар Олаф Шолц повторно ја отфрли можноста за воена интервенција на НАТО во Украина.„Западот се уште се надева на ефикасност на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот