Tag: шри ланка

Армијата интервенираше за да спречи упад во резиденцијата на премиерот на...

Премиерот на Шри Ланка денеска ја напушти својата официјална резиденција во Коломбо, откако во неколку наврати армијата беше приморана да интервенира за да спречи...

Шри Ланка на раб на банкрот

Откако започна пандемијата на корона вирусот, половина милион луѓе во Шри Ланка живеат во сиромаштија, зголемените трошоци за живот принудија многумина да ги намалат...

Укината забраната на социјалните мрежи на Шри Ланка

Владата на Шри Ланка ја укина забраната за социјалните мрежи, која беше воведена за да се спречи ширењето на лажни вести по терористичките напади...

Различни информации за напаѓачите во Шри Ланка, жена се саморазнесе и...

Бремена жителка на Шри Ланка се саморазнесе откако локални полицајци влегоа во нејзиниот дом со цел да го претресат во врска со терористичките напади...

Премиерот на Шри Ланка предупреди дека се уште постои закана од...

Премиерот на Шри Ланка Ланке Ранил Викремесинге потврди дека во таа азиска земја, каде во неделата во неколку терористички напади загинаа повеќе од 300...

Нова експлозија одекна на Шри Ланка

Во близина на црква во главниот град на Шри Ланка, Коломбо, која беше цел на напад на католички Великден, денеска експлодира комбе, во моментот...

Три деца на дански милијардер загинаа во Шри Ланка

Данскиот милијардер Андерс Холф Повлсен (46) објави дека три од неговите четири деца загинале во терористичките напади на Шри Ланка.Данскиот милијардер е сопственик на...

Седум бомбаши самоубијци ги извршија нападите на Шри Ланка

Форензичкиот тим на Владата на Шри Ланка соопшти дека седум бомбаши самоубијци извршија шест симултани напади врз три цркви и три луксузни хотели во...

На Шри Ланка уапсени 13 осомничени лица за нападите

Полицијата уапси 13 луѓе под сомнение дека се поврзани со вчерашните терористички напади на Шри Ланка, изјави синоќа министерот за одбрана Руван Вијеварден.Тој додаде...

Најмалку 50 загинати и 200 ранети при серија експлозии на Шри...

Најмалку 50 лица загинаа, а над 200 други се ранети при неколку експлозии во три цркви и три хотели на Шри Ланка, јави ДПА.Според...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот