Tag: штрајк

„Луфтханза“ се стабилизира: По протестот стигнаа покачувања

Договорот на „Луфтханза“ со пилотите треба да обезбеди 10 месеци синдикален мир, а патниците стабилен распоред на летови. Штрајкот на пилотите претходно овој месец...

Луфтханза откажа повеќе од 1000 летови

Авиокомпанијата Луфтханза откажува повеќе од 1.000 летови закажани за среда пред еднодневниот предупредувачки штрајк, исто како што семејствата низ Германија заминуваат на летниот одмор.Штрајковите...

Ќе заседаваат највисоките тела на ССМ, ќе се одлучува за генерален...

Откако вчера Сојузот на синдикатите на Македонија не постигна договор со Владата за линеарно зголемување на платите, денеска ќе заседаваат претседателството и советот на...

Новинарите на РТВ Словенија на еднодневен штрајк: „Сакаме независен сервис и...

Утринава, новинарите на РТВ Словенија започнаа еднодневен, претходно најавен, предупредувачки штрајк против раководството на нивната куќа, а за „независен РТВ сервис“.Штрајкот го поддржа...

Тренчевска и Неделков на нова средба за платите на вработените во...

Во Министерството за труд и социјална политика претпладнево ќе се оддржи нова средба помеѓу министерката Јованка Тренчевска и претседателот на Синдикатот за образование наука...

ВМРО-ДПМНЕ: Вработените во образованието имаат уставно загарантирано право на штрајк

Вработените во образованието имаат уставно загарантирано право на штрајк.Вработените во образованието имаат законски основ да бараат повисоки плати согласно колективниот договор.Просветарите имаат легитимно барање...

СДСМ: Над 16 000 матуранти се во неизвесност поради политизација на...

Над 16.000 матуранти се во неизвесност заради политичката агенда на раководството на СОНК. Од нив околу 10 отсто или околу 1.600 не го поминале...

Продолжува штрајкот во училиштата, во градинките се згрижуваат деца

Во средните и основни училишта во државава и понатаму не се одвива настава поради штрајкот на членството на СОНК. Во меѓувреме, штрајкот во градинките...

Вработените во градинките се враќаат на работа, продолжува штрајкот во училиштата

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, вчера откако објави дека членството не го прифатило предлогот за зголемување на платите од 12 проценти, изјави дека Синдикатот...

СОНК го продолжи штрајкот, Владата со ССМ ќе креира нов oпшт...

Меѓу Владата и СОНК нема договор кој би го прекинал генералниот штрајк во училиштата и градинките што трае две работни недели, откако СОНК завчера...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот