Tag: 2020 година

Хронологија на поважните настани во светот во 2020 година

Поважните настани што ја одбележаа 2020 година.Јануари3 јануари – Во американски напад со беспилотно летало убиен главниот ирански командант за безбедност и разузнавање, генерал-мајор...

2020-та е престапна, за некои е суеверие, за некои двојна радост

Новата 2020 година е престапна што значи дека наместо вообичаените 365 дена, годинава има еден ден повеќе.Престапна е секоја четврта година во која февруари...

Светот ја дочека 2020 година весело и со огномети

Светот ја дочека Новата година весело и со огномет од Сиднеј до Лондон, иако прославите останаа под сенката на пожарите во Австралија, протести во...

Новата 2020 година ќе биде пречекана со настап на Дино Мерлин...

Пејачот, текстописец и музичар Дино Мерлин вечер ќе настапи на плоштадот „Македонија“, за пречекот на Новата 2020 година.Дино Мерлин ќе одржи солистички концерт, а...

Анѓушев: До крајот на 2020 година просечната плата во државата ќе...

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев е оптимист дека просечната плата во земјава ќе достигне до 30.000 денари до крајот на 2020 година и...

За власта предвремени избори можни во октомври 2020 година

„За да си одиме сите како победници би можеле да имаме предвремени избори во октомври 2020, два месеца порано од редовните“, рече премиерот Зоран...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот