Tag: 8 септември

Отворен ковид центарот на Клиниката за очни болести и проширен одделот...

Ковид одделнијата во Скопје од утрово се проширени за дополнителни 43 кревети кои се ставени во функција на пациентите суспектни и потврдени за КОВИД...

Заев: Доаѓа време на правда, опозицијата да покаже државничко однесување

„Патот кон независноста е поплочен со заложбите, напорите и саможртвата на огромен број генерации. Овој вековен идеал на македонската историја се исполни на 8...

Пендаровски: Заеднички императив е следните години да живееме многу подобро отколку...

„Пред скоро три децении, во 1991-та, на референдум, убедливо мнозинство наши граѓани гласаа да живеат во независна, слободна и демократска Република Македонија. Оттогаш имавме...

Костов: Првпат во државава, пациент со Ковид-19 тргнат од респираторна машина

Во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје пред три часа од респираторна машина е ослободен 37-годишен пациент, кој пред три недели бил примен...

Во болницата „8 Септември“ од утре во функција новата микробиолошка лабораторија

Во ЈЗУ Градска општа болница „8 Септември“ од утре ќе функционира новата лабораторија за микробиологија, во која ќе се вршат сите потребни бактериолошки и...

Врачена државната награда „8 Септември“

Борачот Томе Коцев, спортскиот лекар Слободан Николиќ, кајакарот Атанас Николовски и фудбалерот Кочо Димитровски, легендата на ФК Вардар, се добитниците на државната награда „8...

ЈСП во понеделник ќе сообраќа по неделен возен ред

Од Јавното сообраќајно претпријатие  Скопје информираат  дека во понеделник (9.09.2019 година), поради неработниот ден по повод државниот празник 8 Септември-Ден на независноста, автобусите од...

Македонија слави 27 години самостојност

Со положување свежо цвеќе на вечните почивалишта на претседателите Киро Глигоров и Борис Трајковски, на градските гробишта Бутел и на споменикот на Ослободителите на Скопје,...

Екипи на Град Скопје засадија јавори и брези

Екипи на Град Скопје денеска засадија 42 висококвалитетни листопадни садници од видот јавор во дрворедот на булеварот 8.Септември, како и 20 садници од видот...

Повреден градоначалникот на Шуто Оризари, Елвис Бајрам

Во тепачка што се случи попладнево во Шуто Оризари повреден е актуелниот и кандидат за градоначалник на оваа општина Елвис Бајрам, кој бил пренесен...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот