Арсенал еден месец без Кокелан

Фудбалерот на Арсенал Франсис Кокелан ќе паузира еден месец поради повреда на бутен мускул, изјави тренерот на англискиот клуб, Арсен Венгер.

Помали проблеми со повреда имаат и Лоран Кошелни и Лукас Перес, кои поради тоа ќе го пропуштат саботниот натпревар против Престон во ФА купот.

Кошелни има проблем со истегнат мускул на ногата, а Перес со зглоб.

Натпреварот против Престон ќе го пропуштат Алексис Санчез и Месут Озил, кои Венгер сака да ги одмори.

Сите останати ќе бидат во комбинација за состав на екипата затоа што претстојниот дуел, според зборовите на Венгер, е „многу значаен“ затоа што Арсенал го гледа ФА купот како еден од приоритетите.