Вардар загуби на домашен терен

Македонскиот ракометен шампион Вардар вечерва го претрпе вториот пораз во групата Б од Лигата на шампионите.

Во Скопје на триумф се радуваше германскиот првак Рајн Некар Ловен, кој победи со 29:26.

Ова за Вардар е прв пораз на домашен терен сезонава.

Во првото полувреме кое заврши нерешено 15:15 двете екипи се менуваа во водство.

На почетокот од вториот дел гостите од Германија резултатски се „одлепија“ и во 49 година за првпат имаа водство од шест голови (25:19).

До крајот на натпреварот Вардар само успеа да го ублажи поразот.

Најефикасни кај Рајн Некар Ловен беа Мадс Ларсен и Харалд Рајнкинд со по седум голови, додека кај Вардар најпрецизни беа Жоан Кањелас и Вуко Борозан со по шест.

Голманот на Рајн Некар Ловен натпреварот го заврши со 16 одбрани.

Вардар во следното коло гостува кај европскиот првак Киелце.

Табела: Вардар 12 бода, Рајн Некар Ловен 11, Киелце 10, ПИК Сегед 9, Мешков Брест 7, Цеље 4, Кристијанштад 3, Загреб 2.