ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 51, СДСМ 49, ДУИ 10 … пратеници

Државната изборна комисија ги објави првичните информации од предвремените парламентарни избори.

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ освоија 51 пратеничко место, СДСМ и коалицијата „За живот во Македонија“ 49 пратеници, ДУИ има 10 места во новиот состав на парламентот, Алијансата за Албанците 2, ДПА 2 и Движењето БЕСА 5 пратеници.