Доларот падна

LinkSense.mk

На светските пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна минатата недела, по три недели раст, бидејќи американскиот економски раст забави, па Федералната централна банка може да биде помалку агресивна во зголемувањето на каматните стапки отколку што се очекуваше до неодамна.

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на американската кон другите шест најважни светски валути, минатата недела падна за 0,5 отсто, на 104,15 поени.

Истовремено, доларот ослабе за 0,5 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото достигна 1,0555 долари.

Но, курсот на доларот зајакна во однос на јапонската валута, за 0,2 отсто, на 135,20 јени.

Слабеењето на доларот е последица на низа податоци кои покажуваат дека растот на американската економија почнува да забавува, откако ФЕД во март годинава нагло ги зголеми каматните стапки за да ја намали инфлацијата од највисоките нивоа во последните 40 години.