До петок сончево и топло, од сабота дожд и заладување

LinkSense.mk

До петок времето ќе биде стабилно со значителен пораст на температура. Особено топло ќе биде во четврток и петок, кога дневната температура ќе биде над просекот за овој период од годината, соопшти УХМР.

Во сабота ќе има локална појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Од недела се очекува значително заладување.