Експлозија во џамија во Кабул, 14 загинати

LinkSense.mk

Вооружен бомбаш самоубиец ја нападнаа џамијата во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Амбасадата на САД во оваа држава.

Во инцидентот потешко се повредени 26 лица кога е отворен оган во и околу џамијата која е шиитско светилиште.

Неофицијалните извештаи покажуваат дека до сега загинале 14 луге, еден полицаец и тринаесет цивили, пренесува АП.