Расте бројот на режисерки во Холивуд

„Бројот на жените режисери на холивудски продукции, е зголемен до рекордно високо ниво за 2019 година, објавија западните медиуми. Од 100-те филма со најголема заработка лани, 12 се режирани од претставнички на понежниот пол, меѓу кои и Лулу Ван („Збогување”), Лорејн Скафарија („Измамничките од Волстрит“), Мелина Мацукас („Квин и Слим”), Грета Гервиг („Мали жени”) и други.

Жените зад камерата, инаку, денес се рекордни 10,6 отсто – над двапати повеќе отколку во 2018 година (4,5 отсто). Досегашниот највисок процент – 8 отсто, беше актуелен 2008 година. Покрај тоа, два од десетте најпопуларни филмови за 2019 година – цртаниот „Снежното кралство 2″ и „Капетанката Марвел”, имале помошнички режисерки, соодветно – Џенифер Ли и Ана Боуден.

Вкупниот број на дамите режисерки, сценаристки, продуцентки, монтажерки и операторки на 100-те најпрофитабилни филмови за 2019 година е 20 отсто – четири проценти повеќе отколку во 2018, посочи истражување на Центарот за следење на жените во телевизијата и кинематографијата при Универзитетот на Сан Диего.

Од фимовите на „Јуниверзал пикчрс”, 26 отсто од проектите за лани се режирани од жени. Бројот на платформата Нетфликс исто така е висок – 20 отсто од нивните филмови се дело на режисерки.

На другиот крај е „Парамаунт пикчрс” – последниве пет години студиото не снимило филм режиран од жена.

Соодносот меѓу половите во Холивуд, е четири спрема еден во корист на мажите.

Дамите филмаџики, сепак, одново се вон конкуренција за претстојната сезона на награди. За „Златните глобуси”, кои ќе се одржат в недела, нема номинирана жена режисер. Ниеден од десетте филма, номинирани во категориите за драма и мјузикл или комедија, не е режиран од жена.

Во очекување на номинациите за „Оскар”, според западните медиуми, досега само една жена ја добила најпрестижната статуетка за најдобар режисер – Кетрин Бигалоу за „Шкафче на болката”, а воедно и најдобар филм за 2008 година.