Реал ја почнува сезоната во Ла Лига од второто коло, Барса–од третото

Почетокот на кампањата 2020/21 во Шпанија ќе биде викендот на 12/13 септември, но ниту шампионите Реал Мадрид, ниту Барселона, Атлетико Мадрид и Севиља нема да играат во првото коло од Примера.

Поради нивните обврски на европските турнири во август, овие екипи ќе се приклучат подоцна. „Белите“ започнуваат од второто коло, а Барса, Атлетико и Севиља – од третото.

Шпанија уверува дека ќе има натпревари околу Божиќ и на 30 декември ден пред новогодишната ноќ.

Шпанскиот Суперкуп ќе се одржи во познат формат оваа година–со четири екипи во јануари. Во него ќе настапат Реал, Барса и двете баскиски екипи–Реал Сосиедад и Атлетик Билбао, кои сè уште не играле во финалето на Кралскиот Куп.

Нивното барање е финалето да се игра пред публика.

Се шпекулира дека ова ќе биде прва средба со публика во Шпанија и ќе биде околу Божиќ.