САД не гледаат „опипливи знаци за деескалација“ на руско-украинската граница

LinkSense.mk

САД соопштија дека не гледаат „опипливи знаци на деескалација“ на руската граница со Украина.

„Ова е посебна можност, можеби пореална од кога било досега, Русија да одлучи да продолжи со воена акција, при што нови руски сили ќе продолжат да пристигнуваат на украинската граница, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

„Инвазија, како што рековме, може да започне во секое време, додаде тој.

 

МИА