Силен земјотрес ја погоди Суматра

LinkSense.mk

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтер го погоди југозападниот дел на Суматра, Индонезија.

Земјотресот бил на длабочина од 40 километри, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки институт.