Судар на возови во близина на Минхен: Еден загинат и триесетина повредени

LinkSense.mk

Едно лице го загуби животот, а најмалку 30 се повредени во судар на приградски возови во Горна Баварија близу Минхен, соопшти германската полиција.

Двата воза се судрија околу 15 часот и 40 минути кај станицата Ебенхаузен-Шафтларн, југозападно од Минхен. Причината за несреќата се уште не е утврдена, изјави портпаролот на полицијата.

Идентитетот на жртвата не е познат. Истрагата е во тек“, додаде тој.

Несреќата се случила на линијата С7 кон Волфрацхаузен. Железничкиот оператор Дојче Бан најпрво објави на Твитер дека објектите се на линијата помеѓу Ебенхаузен-Шафтларн и Баербрун. Линијата е прекината, а на таа релација наместо возови сообраќаат автобуси.