Црна Гора: Протести во Подгорица, Бар, Беране…

Црна Гора се крена на нозе. На улиците на Подгорица, Беране, Пљевља, Бело Поле илјадници луѓе, православни верници, протестираат против спориот Закон за слобода на вероисповед.

Протестите во Подгорица ги поредводи митрополитот црогорско-приморски Амфилохије.

Бераните од ден на ден се се помасовни. Вчеравечер пред зградата а Општина Беране се сораа десетина илјади граѓани.

Во Пљевља, шести ден по ред, се одржува молебен, а повеќе илјади луѓе шетаат из улиците на градот. Исто се случува и во Бело Поле. По снег и температури под нулата и граѓаните на Жабљак, Мојковац и Никшиќ го изразуваат своето незадоволство против Законот за слобода на вероисповед.

Протојереј Момчило Кривокапиќ ги предводи которани.

Вечерва најмасовен беше протестот во Бар.