Џеко ќе паузира само еден натпревар

LinkSense.mk

Капитенот на фудбалската репрезентација на БиХ, Един Џеко, ќе паузира само еден натпревар поради црвениот картон кој го заработи на дуелот против Грција кој заврши без победник 1:1.

Како што налагаат правилата на ФИФА, играчот кој ќе добие два жолти картони, ќе биде суспендиран само на еден натпревар, додека во случај да добие директен црвен картон таа казна е построга.

Ова значи дека Џеко ќе му биде на располагање на Мехмед Баждаревиќ на реванш средбата против Грција која се игра на 9 јуни во Зеница.

edin-dzeko-222

Џеко доби црвен картон во финишот на мечот Грција-БиХ.

На десетина минути пред крајот дојде до кошкање на теренот меѓу играчите, па судијата им покажа црвени картони на Џеко и Папастадопулос.