Tag: авганистанци

Македонија обезбеди привремен престој за 131 авганистански граѓанин вработен во Обединетите...

Синоќа на Меѓународниот аеродром Скопје, пристигна група од 131 граѓанин на Авганистан. Се работи за вработени на Обединетите Нации за кои Северна Македонија обезбеди...

Во Грција пристигнаа 367 Авганистанци, повеќето од нив се судии

Преку Тбилиси во Атина, пристигнаа 269 авганистански државјани, мнозинството од нив судии, додека пак со втор авион во текот на ноќта требаше да пристигнат...

Привремениот престој за уште 27 граѓани на Авганистан во Македонија заврши...

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните семејства заминаа за...

Заврши привремениот престој во земјава за група граѓани од Авганистан, прибежиште...

Група од 10 граѓани од Авганистан кои привремено беа згрижени во Северна Македонија, замина синоќа од Меѓународниот аеродром Скопје. Прибежиште им обезбеди Француската Република,...

„Њујорк тајмс“: Во САД досега пристигнале 64.000 Авганистанци, поголемиот дел сместени...

Заклучно со 14-ти септември во САД пристигнале околу 64.000 евакуирани Авганистанци, а речиси 49.000 живеат во осум воени бази додека чекаат преселување на конечни...

На 14 милиони Авганистанци им се заканува глад, предупредува Светската програма...

На милиони Авганистанци им се заканува глад поради комбинацијата од конфликтот, сушата и пандемијата на коронавирусот, изјави вчера шефот на Светската програма за храна...

Фон дер Лајен: ЕУ на 200 милиони евра ќе ја зголеми...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен денеска вети дека ЕУ ќе ја зголеми својата хуманитарна помош за Авганистанците од 50 на повеќе...

Македонија ќе згрижи 450 Авганистанци

Четиристотини и педесет Авганистанци времено ќе бидат сместени во Македонија. Станува збор за лица вработени и жени и деца од семејства на вработени во...

Меѓународната заедница ги повика Талибанците да дозволат Авганистанците да ја напуштат...

САД, заедно со повеќе од 65 земји ги повикаа Талибанците да им дозволат на Авганистанците кои сакаат да ја напуштат земјата да го сторат...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот