Tag: авион

Македонија не дозволува прелет на руски авиони, па и на тој...

Македонското министерство за надворешни работи го одби барањето на руската амбасада за специјално одобрение за користење на воздушниот простор за лет до Белград.„Владата...

Се запали авион во Кина, повредени повеќе од 40 патници

Повеќе од 40 лица се повредени кога се запали патнички авион на меѓународниот аеродром „Џингбеј“ во Чунгкинг, југозападна Кина, соопшти управата на аеродромот.„Сите...

Костарика: Авион се преполови при слетување

Товарен авион на ДХЛ се преполови при принудно слетување во Костарика, во несреќа што предизвика привремено затворање на меѓународниот аеродром во Сан Хозе.Додека запираше...

Не се пронајдени преживеани по падот на авионот во Кина

По падот на авионот на кинеската авиокомпанија Чајна Истерн Ерлајнс, во кој имаше 132 лица, не се пронајдени преживеани, а потрагата продолжува денеска, јави...

Мраз скрши пилотското стакло на 11.000 метри височина

Авион на „Бритиш ервејс“ кој летал за Костарика минатата недела го погодило парче мраз што паднало од друг авион и го скршило стаклото на...

Со два воено-транспортни авиони од Бугарија се очекува да пристигнат посмртните...

Авионите со жртвите од несреќата ќе пристигнат во 9 часот, граѓаните ќе може да оддадат последна почит кон починатите на плоштадот СкендербегСело Боснек (23...

Во падот на авионот во Милано загина романскиот милијардер Дан Петреску

Романскиот милијардер Дан Петреску, неговата сопруга, синот и пет пријатели загинаа вчера кога нивниот авион се сруши во близината на Милано и изгоре. Со...

Несреќа во Милано: Авион удри во зграда, шест мртви

Шест лица загинаа вчера кога мал авион удри во празна двокатна деловна зграда во предградието на италијанскиот град Милано, соопшти италијанската полиција.Како што пренесуваат...

Индонезиец заразен со коронавирус со облеката на сопругата влегол во авион

Маж од Индонезија, позитивен на коронавирус, се маскирал со облеката на неговата сопруга и влегол во авион, а бил откриен дури откако авионот полетал.Според...

Авион со 17 патници исчезна над Сибир

Авион Антонов 28 (Ан-28) со 17 луѓе денеска исчезна од радарите во регионот на Томск, западен Сибир.Во авионот имало 17 луѓе, вклучително тројца членови...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот