Tag: австрија

Владата на Австрија подготвува укинување на карантин

Владата на Австрија подготвува ново попуштање на епидемиолошките мерки и планира од 1 август да го укине карантинот за заразените со коронавирус.Иако на тоа...

Австрија: Затворање на училиштата доколку има недостиг на гас

Австриските власти разработуваат план за вонредна ситуација што би настанала доколку престанат испораките на гас од Русија, со можно повторно затворање на образовните установи...

Брашното во Австрија поскапе за 129 отсто, путерот за 76 проценти

Цените на основните намирници во Австрија и понатаму растат, соопшти Работничката комора.Најевтиното брашно на годишно ниво поскапе за 129 отсто, путерот за 76, а...

Ралф Рангник со оди од Манчестер јунајтед

Привремениот менаџер на фудбалерите на Манчестер јунајтед, Ралф Рангник, одлучи да го напушти тимот од „Олд Трафорд“, соопшти англискиот клуб.Рангник (63) беше менаџер...

Австрискиот канцелар оди кај Путин, Украинците бесни

Австрискиот канцелар Карл Нехамер в понеделник ќе отпатува за Русија за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, изјави денеска портпаролот на австриската...

Австрија ги олесни условите за влез

Австриската влада, на предлог на Комисијата за заразни болести, донесе одлука за да ги олесни условите за влез во земјата после двамесечното ограничување поради...

Австрија го укина локдаунот за невакцинираните

Во Австрија од полноќ престана да важи локдаунот за невакцинираните кои сега можат повторно да се движат слободно надвор од дома без страв од казна.Невакцинираните луѓе...

Австрискиот канцелар има корона

Австрискиот канцелар Карл Нехамер има позитивен резултат од тестот на корона вирус, соопштија од кабинетот на канцеларот.Канцеларот е во самоизолација и нема никакви...

Бугарија ќе екстрадира македонски државјанин баран од Австрија, бил вмешан во...

Тричлен совет на Окружниот суд во Ќустендил одлучил да им го предаде на властите на Австрија македонскиот државјанин Јовановски Ј., согласно европската потерница издадена...

Австрија го очекува најголемиот Ковид бран во јануари

Австриската влада го очекува најголемиот бран заразени со Ковид-19 во земјата во јануари. Оваа алармантна прогноза денеска на прес-конференција ја соопшти министерот за здравство...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот