Tag: автобуси

Автобусите на ЈСП в недела ќе сообраќаат со изменет режим поради...

Јавното сообраќајно претпријатие ЈСП Скопје информира дека поради одржување на манифестацијата „Скопски Маратон 2020“ во недела атобусите на одредени линии ќе сообраќаат по изменет...

Автобускиот превоз драстично намален, градскиот за 68,6 отсто, меѓуградскиот за 74,8...

Во второто тримесечје од 2020 година автобуски превоз користеле вкупно 7.136.000 патници, што во однос на истиот период лани е намалување за 64,8 отсто.Како...

Од задутре повторно бесплатен јавен превоз за пензионери

Од задутре (29 мај) продолжува да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица и тоа за жени со над 62 години возраст...

АМЕРИТ бара да се укинат патарините за камиони и автобуси

Асоцијацијата Македонија сообраќај Америт бара укинување на патарините за превозниците во автобускиот и товарниот сообраќај, поради загубите што се предизвикани од кризата со коронавирусот.„Од...

(ВИДЕО) Автобусите на Нехар турс спречени од полицијата да заминат во...

Автобусите на Нехар турс, кои се упатиле кон Црна Гора, со полициска придружба биле вратени од граничен премин во 3 часот по полноќ. Возачите...

ЈСП: Последната автобуска на 5, 15, 15А и 35 времено се...

Од ЈСП информираат дека од утре, вторник (26.11.2019 година), поради градежни работи, терминалот во Ново Лисиче нема да биде во функција и времено ќе...

ЈСП за верскиот празник Задушница ќе сообраќа со дополнителен број автобуси

ЈСП информира дека во пресрет на верскиот празник Задушница, утре, петок (1.11.2019 година) и во сабота (2.11.2019 година), на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка...

Автобусите од јавниот превоз утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Од Јавното сообраќајно претпријатие Скопје, информираат дека утре, среда (23.10.2019 година), поради државниот празник 23 Октомври- Ден на македонската револуционерна борба, автобусите од јавниот...

ЈСП: На 11 Октомври автобусите ќе сообраќаат по неделен возен ред

Од Јавносто сообраќајно претпријатие Скопје информираат дека утре, петок (11.10.2019 година), поради државниот празник 11 Октомври-Ден на народното востание, автобусите од јавниот превоз ќе...

33 нови екоавтобуси од МАН низ улиците на Скопје

Градоначалникот Шилегов вчера го потпиша Договорот за набавка  на  нови 33 екоавтобуси на гас од компанијата MAN. Со потпишувањето на овој договор и официјално...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот