Tag: автопат

Две од повредените деца во несреќата на автопатот Тракија во Бугарија...

Две деца повредени во вчерашната несреќата на автопатот Тракија во Бугарија ќе бидат пренесени во болницата Пирогов во Софија, изјави службениот министер за здравство...

Со кредит од ЕБОР во износ од 110 милиони евра кредит...

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР)  одобри кредит во износ од 110 милиони евра за финансирање на изградбата и услугите за супервизија на...

Повремени прекини на сообраќајот на патот Кичево – Охрид

Поради изведување градежни работи (минирање) на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – Песочан, денеска во периодот помеѓу 12:00 и 15:00...

Прекинат сообраќајот Велес-Градско поради сообраќајка

Од пред околу дваесетина минути прекинат е регионалниот пат Велес-Градско во двата правци. Како причина надлежните наведуваат сообраќајна незгода.„Од 09,13ч. рег.пат Р1102, Велес-Градско е...

Казнет тетовец, кој со „Бе-Ем-Ве“ на автопат возел 300 километри на...

Службеници на тетовската Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај го откриле и санкционирале 24-годишниот Б.Ј. од Тетово, кој управувал патничко моторно возило „БеЕм-Ве“,...

Полициски радар фати возач со 212 километри на час на автопатот...

Во рамки на вчерашната акциска контрола за брзо возење полиција со помош на радар на автопатот Тетово-Гостивар откри возач кој се движел со 212...

Автопатот кон Косово ќе стартува на почетокот на наредната година, вели...

Премиерот Зоран Заев очекува дека на почетокот или во првото тримесечје од следната година ќе започне реализацијата на автопатското решение кон Косово.„За првата делница...

Умерен сообраќај на патните правци

– Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.АМСМ препорачува прилагодена...

Камион се преврте на патот Тетово-Скопје, двајца повредени

Возач и сопатник во камион се повредени откако утринава околу 6:30 часот се превртеле со возилото на автопатот Тетово-Скопје. Поради повредите сопатникот е задржан...

Почина жената повредена во сообраќајката на автопатот Велес – Скопје

Почина Ј.В.М. (38) од Кавадарци, која вчера беше тешко повредена во сообраќајката на автопатот Велес – Скопје, по наплатната станица Отовица.Како што се наведува...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот