Tag: адвокати

Уште тројца адвокати на Трамп се повлекоа од тужбите за оспорување...

Уште тројца адвокати кои ја претставуваат кампањата на претседателот Доналд Трамп побараа повлекување од неговата тужба со која се оспоруваат резултатите од изборите во...

Маричиќ: Македонските адвокати, може да полагаат трансферен испит и да работат...

Македонските адвокати отсега може да полагаат трансферен испит и да работат со титула адвокат во Англија и Велс, објави утрово на својот фејсбук профил...

Казна од илјада евра поради неприсуство за еден од адвокатите во...

Поради отсуство на рочиште за предметот „Титаник”, адвокатот Петар Василев, застапник на обвинетата Гордана Јанкуловска, е казнет со 1000 евра.Судијата Осман Шабани, при оваа...

Судски совет со осуда за заканите од адвокатот Страшовски кон судијата-поротник,...

Судскиот совет на Република Северна Македонија го осудува однесувањето на адвокатот Јовица Страшовски – бранител на поранешниот градоначалник на Општина Гази Баба, во случајот...

Новите адвокати во ТНТ добија дополнително време за увид во предметот,

Почетокот на денешното судење за уривањето на комплексот Космос на инвеститорот Фијат Цановски – „ТНТ“, е одложено два часа со цел адвокатитев поставени по...

Казни по 2000 евра за тројца адвокати поради неприсуство на судењето...

– Казни во висина од по две илјади евра добија адвокатите Боро Тасевски, Мерџан Даути и Дончо Наков за грубо навредување на Судот и...

Адвокатите му го откажаа полномошното на Груевски за „Титаник“

Со изведување материјални докази во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжи судењето за случајот за изборни нерегуларности „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство.Претседател на судечки...

Адвокатите најавуваат штрајк

Реакциите на адвокатите се спонтани и оправдани и се резултат на Предлог законот за нотаријат во кои се отстрануваат адвокатите, изјави за МИА претседателот...

Катица Јанева од Владата очекува да биде решен статусот на СЈО

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска изјави дека очекува наскоро согласно Стратегијата на Владата за реформа на правосудството да биде решен статусот на СЈО...

Груевски во судот се изјаснил дека не го разбира обвинението

Никола Груевски и другите обвинети во случајот „Шлаканици во Центар“ рекле дека не се сигурни дека можат да го разберат докрај обвинението, посебно затоа...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот