Tag: адеми

Адеми: Македонскиот јазик е заштитен и ќе стане официјален јазик на...

Со францускиот предлог е предвидено дека македонскиот јазик е заштитен сега и засекогаш. Македонскиот јазик ќе стане официјален јазик на ЕУ, истакна на денешната...

Адеми: Транспарентност, отворено судство и примената на практиката на ЕСЧП, клучни...

Транспарентноста, отвореното судство и примената на стандардите и практиката на Европскиот суд за човековите права ( ЕСЧП) се едни од клучните заложби на Врховниот...

Шаќири – Адеми: Образованието треба да ги пресретне брзите промени на...

Образованието треба да биде визионерско, тоа од нас го бараат сегашните генерации кои ќе бидат граѓани на иднината. Заложбите за образование кое ќе ги...

Адеми: Албанската опозиција да биде конструктивна за да се изнајде решение...

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Арбр Адеми, ја повика денеска албанската опозиција да биде конструктивна за да се изнајде заедничко решение во однос...

ЛЕ: Адеми ја мина групната фаза, Елмас ќе чека разврска во...

Македонскиот фудбалски репрезентативец Аријан Адеми обезбеди „европска пролет“ со Динамо Загреб во Лигата на Европа (ЛЕ), додека неговиот репрезентативен колега Елиф Елмас шансата да ја...

Адеми: Нема конечна одлука како ќе се одвива наставата

Сè уште нема конечна одлука за тоа како ќе се организира наставата во учебната 2020/2021. Продолжуваат консултациите меѓу Министерството за образование и Комисијата за заразни болести, соопшти министерот...

Адеми: Нема амбиција со онлајн-учење да се замени традиционалниот начин бидејќи...

Моделите што веќе ги подготви Министерството за образование ќе бидат разгледани уште еднаш на состанок на Комисијата за заразни болести, изјави министерот Арбер Адеми...

Адеми излегува од изолација, се чека планот на МОН за учебната...

Министерот за образование и наука Арбер Адеми на својот фејсбук-профил објави дека е негативен на коронавирусот и дека од денеска им се враќа на...

Адеми: Свидетелствата се бесплатни, тие што ги наплаќаат да се пријават...

„Учениците и граѓаните треба да пријават во Државниот просветен иснпекторат (ДПИ) доколку училиштата бараат од нив да платат за свидетелствата за завршена учебна година“,...

Османи и Адеми негативни на КОВИД 19

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за образование и наука Арбер Адеми се нагативни на КОВИД 19.Тие денеска на своите Фејсбук профили...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот